Čištění a údržba polypropylenových a polyesterových kusových koberců

ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA

Při údržbě kusových koberců je nejdůležitější jejich pravidelné vysávání, okamžité odstraňování skvrn a důkladné hloubkové čištění nejméně jednou za rok. Pravidelným vysáváním odstraníte nečistoty dříve, než proniknou do vlasu koberce a poškodí vlákna. Vysávat stačí jednou týdně, pokud je však koberec vystaven vyšší frekvenci pohybu osob, vysávejte i několikrát týdně.
Pokud při pravidelném vysávání objevíte skvrnu, okamžitě jí odstraňte vlhkým hadříkem nebo jemným čističem, aby na koberci nezanechala neodstranitelné stopy a aby se zabránilo zápachu.
Hloubkové čištění koberce odstraní veškerou zašlapanou špínu, než se však do něj pustíte ověřte si, že daný čisticí prostředek je pro tento typ koberce vhodný, špatně zvolená technika nebo nevhodný čistič může snížit životnost koberce nebo jej zcela znehodnotit. V případě, že si nejste zvoleným čisticím prostředkem jisti, kontaktujte profesionální firmu na čištění koberců.
Pokud jsou na koberci umístěny těžší kusy nábytku, použijte na jejich nohy plastové chrániče a nábytek občas přemístěte. Zabráníte tak vytvoření trvalých výtlaků vlasu koberce.
Omezte také působení přímého slunečního svitu na koberec. Zabráníte tak vyblednutí a barvy zůstanou svěží.
V případě vyčnívajících slabých vláken jednotlivá vlákna nevytahujte, ale opatrně zastřihněte.

TIPY NA ODSTRANĚNÍ SKVRN NA POLYPROPYLENOVÝCH A POLYESTEROVÝCH KOBERCÍCH

Vylité tekutiny: na odstranění těchto skvrn použijte bílé papírové ubrousky (bez barevných prvků) nebo suché bílé hadříky, které tekutinu okamžitě vysají.

Skvrnu nedrhněte, mohlo by dojít k narušení struktury vláken. Po odstranění skvrny na místo přiložte čistý ručník a přitlačte, dokud není místo suché.
Pokud je skvrna způsobena polotuhou látkou, nejprve použijte lžičku, kterou hmotu z vláken koberce opatrně vyškrabejte.
Pokud je skvrna způsobena pevnou sypkou látkou, pak předtím, než se ji pokusíte vyčistit, místo důkladně vysajte.
Poté naneste malé množství běžně prodávaného odstraňovače skvrn na čistý suchý hadřík. S chemickým přípravkem zacházejte opatrně a před samotným čištěním vyzkoušejte jeho reakci na rubové straně koberce, chvíli počkejte a ověřte si, zda je barva stálá.
Pokud se po nanesení přípravku změnila barva vláken, použijte něco jemnějšího, např. naředěný vinný ocet. Za žádných okolností se nesnažte později skvrnu odstranit za pomoci přípravků obsahujících chlór, které by mohly koberec zcelaznehodnotit.
Poté, co skvrnu odstraníte, namočte čistý hadřík do studené vody a vytřete z vláken zbytky nečistot a čisticího přípravku, kterým jste skvrnu odstraňovali. Na závěr místo důkladně vysušte suchým hadrem.

Káva, kečup, čokoláda: K odstranění nejprve použijte papírový ubrousek a poté skvrnu vytřete suchým hadříkem nebo houbičkou a teplou vodou. V případě nutnosti použijte zředěný čisticí prostředek a nechte jej několik hodin působit. Nakonec skvrnu důkladně vymyjte čistou vodou.
Po odstranění skvrny postupujte stejně jako v předchozím případě, namočte čistý hadřík do studené vody a vytřete z vláken zbytky nečistot a čisticího přípravku. Na závěr čištěné místo vysušte suchým hadříkem.

UPOZORNĚNÍ PRO VŠECHNY TYPY KOBERCŮ

Kusové koberce se nesmí při čištění promáčet, v případě úplného promáčení koberce se poruší spodní apretura vláken a dochází k trvalému a nenávratnému poškození – např. vypadávání vlasu, zplstnatění vlasu, zvlnění koberce atd.
Koberce s jemnými vrchními vlákny doporučujeme vysávat na nižší stupeň výkonu, v případě vysávání na vyšší výkon dochází k uvolňování a vytrhávání vláken.

Informace o odstraňování skvrn uvedené výše jsou pouze všeobecné, vždy se řiďte postupem uvedeném na konkrétním čisticím přípravku. Za vzniklé škody způsobené nesprávným použitím nenese firma Koberce BRENO žádnou odpovědnost.

Robotické vysavače jsou určeny téměř výhradně na hladké typy podlah. To znamená, že budou účinné hlavně na dřevěných, PVC, vinylových, laminátových podlahách, jakož i na linoleu, dlažbě, korku, či marmoleu. Koberce vysávají výkonnější robotické vysavače (s lepším náhonem, turbo funkcí, odolnějšími kartáči), a to také jen pokud je koberec nízký (s krátkým vlasem). Pokud vlastníte koberec s výšším vlasem či kusový koberec, v žádném případě nenechávejte robotický vysavač bez dozoru, mohl by nenávratně poničit jak koberec, tak sebe.

Koberce vždy pokládejte na rovnou, suchou a hladkou plochu. Pokud koberec klouže, položte jej na protiskluznou podložku, která zamezí pohybu koberce po podkladu.

Návod na čištění a údržbu lze stáhnout zde: stáhnout návod (105 kB).