6000 let historie koberců

Koberce, původem pocházející z dalekého Východu, jsou tím nejexotičtějším šperkem, který si do svého interiéru může dopřát úplně každý z nás! Navštivte některý z našich showroomů Breno a užijte si okamžiky blízkosti s unikátním interiérovým doplňkem, jehož historie se počítá na dlouhá tisíciletí! 

Věděli jste?

Víte, že už od Trojské války je symbolem výjimečnosti místa a luxusu červený koberec, symbolizující krev proradně zavražděného krále Agamemnóna?

6000 let historie koberců

Persie
Kočovné kmeny vážou první nomádské koberce a gabbehy.

První koberce vznikají jako ochrana před studenými zimami. Později se stávají ozdobou stanů kočovníků.

Zdrojem materiálu pro výrobu prvních koberců jsou stáda koz a ovcí. Stavy na tkaní koberců jsou vyrobené ze dvou dřevěných žeber připevněných k zemi, mezi které je natažena osnova.

Čína
Období císaře Shang přineslo do ornamentu koberců některé naturalistické prvky, jako jsou rostlinné motivy, celé krajiny s ptáky apod.

V jejich barevnosti převažuje tzv. císařská žlutá a zlatožlutá. Buddhistické, taoistické a konfucianistické symboly jsou po staletí základem čínské ornamentiky a převládají i na prvních čínských kobercích.

Tradičním a nejznámějším vzorem čínských koberců je však lotosový květ.

Z této doby pochází nejstarší koberec, nalezený v údolí Pazyryk v pohoří Altaj.

Koberec se zachoval díky náhodě. Byl uložen v hrobce skythského náčelníka. Hrobku zatopila voda a poté zmrzla, tím koberec zakonzervovala.

Jeho rozměry jsou 198 x 183 cm a z barev převládá červená a zlatužlutá. Zdobí ho pás jelenů, řada jezdců, středové pole se dělí na dvacet čtyři čtverců s rezetou uprostřed. Originál koberce můžeme vidět ve sbírce sanktpeterburské Ermitáže.

Keltové(koberce se svastikou).
Svastika je kříž s ohnutými či zalomenými rameny, který byl pravděpodobně chápán jako symbol slunce nebo štěstí.
Vzory svastiky jsou doloženy například u Keltů žijících na území dnešního Německa v jedné z nejznámějších keltských mohyl v Hochdorfu. Zde byl tento vzor nalezen jako součást tkané látky.

Příchod koberců do Evropy s křížovými výpravami.
První koberce do Evropy přivezli Křižáci jako kořist z První křížové výpravy.
Novzdory církve, která kontakt mezi křesťany a islámem nerada viděla, se tímto začal rozšiřovat obchod mezi Evropou a Orientem.

První sběratelé koberců (kardinál Richelieu, Kateřina Medicejská), koberec se stává módním trendem.

V 16. a 17. století se koberce stávají reprezentačními předměty evropských panovníků. Patří mezi oblíbené dary a jsou „nutností“ dvora.
Mezi první shromažďovatelé koberců patří král Karel V., kardinálové Wolsey, Richelieu, Mazanin nebo Kateřina Medicejská.
Modou bylo poslat zmocněnce do Persie a nechat si zhotovit koberec dle svých představ. Nejčastějším zvorem byl erb objednavatele. V roce 1602 tak učinil i Polský král Zikmund III. Vasa.

Ignaz Ginzkey zakládá první továrnu na koberce u nás ve Vratislavicích nad Nisou.

V roce 1844 zahajuje Ignaz Ginzkey výrobu ve velkém. Zpracovává to, co nikdo nechce ( odpad z vlny a výčesků ) a díky tomu se mu začíná podnikání dařit.
Koberce prodává nejprve na trzích v Liberci, později v Praze, ale dotáhne to až do vytoužené Vídně.
Na Světové výstavě v Londýně slaví veliký úspěch a odváží si nejen ocenění, ale také mechanický stav. Podle tohoto stavu si nechává doma vyrobit další a výrobu značně rozšiřuje.

Ve Vratislavicích utkali největší koberec na světě pro hotel Waldorfv New Yorku.

Ruční tkaní luxusních koberců bylo v továrně zahájeno roku 1870. Koberce kopírovaly orientální vzory do nejmenších podrobností. Tyto výrobky továrnu proslavily po celém světě.
V roce 1928 vznikl ve Vratislavicích největší jednodílný ručně vázaný koberec na světě o ploše 326 metrů čtverečných. Zakázka byla pro hotel Waldorf Astoria v New Yorku.

Koberec kovral z Vratislavic je v každé rodině.

Kovrak patřil posledních třicet let 20. století k běžnému vybavení českých domácností. Byl kvalitní, cenově dostupný, ale hlavně byl k dostání.
Pro odborníky byl Kovral ochranou známkou. Mezi lidmi se název Kovral používal, jako označení vyšívaných koberců, ale ve Vratislavicích se kromě vyšívaných koberců vyráběly také vlněné tkané smyčkové koberce – bukláky a další druhy koberců.

Založen velkoobchod Koberce Breno.

Společnost Koberce BRENO byla založena v roce 1994 jako velkoobchod s podlahovými krytinami. V roce 2001 odkoupje konkurenční společnosti a je jedním z největších a nejvýznamnějších tuzemských prodejců podlahových krytin zajišťujícím prodej a servis na celém území ČR.
V roce 2006 BRENO expandovalo na slovenský trh.
Cílem společnosti Koberce BRENO je poskytnout zákazníkovi bezkonkurenční servis a pocit domácího prostředí.

6000 let historie koberců
6000 let historie koberců

Záleží jen na vás, jestli nedáte přednost originálním klasickým kusovým kobercům nebo kobercům v moderních vzorech!