Žijí roztoči v kobercích?.... Nežijí!

Nepodložené mýty ohledně roztočů v kobercích byly jednoznačně vyvráceny německým zkušebním ústavem Aachen Forschungsinstitut e.V., který se na tuto problematiku specializuje.

Roztoči v kobercích nežijí, nemají v nich vhodné podmínky pro svůj život. V koberci mohou být pouze jejich vysušené exkrementy navázány na domácí prach, které se tam dostanou z postele, nebo pohovky. Neschopnost roztočů žít v kobercích potvrzuje zjištěná skutečnost, že v kancelářských prostorech, vybavených koberci se roztoči nevyskytují.

Roztoči, co jsou vlastně zač?

Roztoči jsou okem neviditelní členovci, rodově příbuzní klíšťatům. Průměrně měří cca 0,2 mm, hodně vyvinutý jedinec je až 0,5 mm velký. Bez mikroskopu je není možné pozorovat nejen pro jejich malou velikost, ale protože jsou průsvitní.

Čím se roztoči živí a co potřebují k životu?

Roztoči se živí zejména drobnými částečkami kůže, také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. Životnost roztočů jsou 2 – 4 měsíce a produkce jejich exkrementů je 200x vyšší než jejich váha. Ideální podmínkou pro jejich život je: teplota mezi 22 - 26 °C, nedostatek světla a vlhkost 70 - 80%. Nevydrží mráz, teploty nad +55°C, slunce a méně než 50% vlhkosti – všechny tyto faktory je zabíjí.

Kde tedy roztoči žijí?

Největší množství roztočů najdeme jednoznačně v matracích postelí. Jediná matrace obsahuje až několik milionů jedinců, kteří se v hojném množství nachází i v polštářích a přikrývkách.

Co je to vlastně alergie?

Zjednodušeně řečeno je alergie nepřiměřená reakce organismu na cizorodé látky – tzv. alergeny. Rozeznáváme venkovní alergeny způsobující alergii zejména na různé druhy pylů rostlin a alergeny domácího, bytového prostředí. V něm se vyskytují kromě alergenů z plísní, rostlin, hmyzu, domácích zvířat a bakterií i alergeny bytových druhů roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Nemocemi souvisejícími s alergií na roztoče významně přibývá, vyskytují se častěji než nemoci z alergií na rostlinné pyly.

Jak to je s alergiemi a alergeny v bytovém prostředí?

Pokud se po vyšetření od lékaře dozvíte, že trpíte alergií na bytový prach, znamená to, že máte alergii na výkaly roztoče v bytovém prachu, výtrusy plísně a další domácí alergeny. Průměrně 90% roztočových alergenů v bytě pochází z postelí. Jedná se především o výměšky roztočů, které po uschnutí vytváří malé částice, které víří vzduchem a do cca 15 min padají na podlahu a spojují se s běžným bytovým prachem. Bakteriální alergeny po rozvíření zůstávají ve vzduchu podstatně déle, i celý den.

Co dělat pro zmírnění alergií v domácnosti?

Náš životní styl je zcela jiný než našich předků. Dnešní člověk tráví větší část života v místnostech. I proto je různými alergiemi postižena velká část populace, další část trpí ekzémy, chronickou rýmou či astmatem. Značně snížit množství roztočových alergenů v domácnosti můžeme častou a stálou hygienou lůžka a lůžkovin, důkladným vysáváním a údržbou podlahových ploch. Velmi důležité je časté větrání a zabezpečení cirkulace vzduchu. Tyto návyky jsou nutné v případě, že v domácnosti již alergik žije, ale pro všechny ostatní jsou účinnou prevencí.