Údržba a čištění vlněných koberců

VLASTNOSTI VLNĚNÉHO KOBERCE

Přírodní vlákno – střižní vlna – dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vzduchu v interiéru ji předává zpět do ovzduší. Přirozenou vlastností kvalitní střižní vlny je obsah tuku, který částečně odpuzuje nečistoty a dává vlasu elasticitu. Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas – jedná se o uvolňování zbytkového vlákna, což je přirozený jev, nikoli vada (např. při vysávání lze nasbírat plný sáček vysavače, avšak při jeho zvážení se bude jednat o několik málo gramů, což je hluboce pod normou stanovenou tolerancí). Při běžném použití a správné údržbě po 6–8 měsících uvolňování nebude tolik znatelné, nebo zcela ustane. Při uvolňování zbytkového vlákna je nutné samozřejmě brát zřetel na kvalitu vlny a její zpracování pro přípravu výroby koberců.

PÉČE O VLNĚNÝ KOBEREC
 1. Dlouhou životnost vašeho vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba.
 2. Podklad pod kobercem má být plochý, rovný a zcela suchý. Nerovnosti by se časem do koberce obtiskly a vlhko rozvíjí vytváření plísní.
 3. Koberec nezatěžujte velmi těžkým nábytkem. Na nohy židlí a stolů připevněte ochranné podložky.
 4. Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s pokojovými květinami, které zaléváte. Může dojít k nevratnému poškození vlasu koberce, zpuchření vláken pod kořenáči nebo vytvoření plísně.
 5. Koberec nikdy neklepejte na klepadle. Části koberce ležící na hraně se mohou popotahováním a klepáním poškodit a může docházet k uvolňování uzlů.
 6. Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, může docházet ke změnám barev.
 7. Pod kusový vlněný koberec používejte podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho pohybu.
 8. U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče, které by mohly koberec poškodit.
ODSTRAŇOVÁNÍ SKVRN
 1. Používejte prostředky určené pro čištění vlny (např. Dr. Schutz – Alibaba). Nepoužívejte čističe pro koberce ze syntetických materiálů, vlněné koberce mohou nevratně poškodit.
 2. Tekutou nečistotu pouze odsajte čistou textilií, koberec nikdy netřete.
 3. Prostředek na čištění vždy nanášejte od okraje skvrny do jejího středu, skvrna se tak nezvětší. Po několik minut nechte působit a odsajte.
 4. Před čištěním opatrně vyzkoušejte barevnou stálost na rubové straně nebo okraji koberce.
 5. Na znečištění pivem, nebo limonádou použijte slabší roztok octa a čističe na vlnu.
 6. Mastné skvrny a skvrny od bílkovin odstraňte vlažnou mýdlovou vodou, nebo roztokem prostředku na čištění vlny.
 7. Žvýkačku nejprve zmrazte speciálním sprejem, vydrolte a rozmělněte, zbytky nasucho vykartáčujte a vysajte.
 8. Vosk ze svíček odstraňujte velmi opatrně nepříliš horkou žehličkou, kterou přiložíte na savý papír (piják).
Čištění koberců
UPOZORNĚNÍ PRO VŠECHNY TYPY KOBERCŮ

Kusové koberce se nesmí při čištění promáčet, v případě úplného promáčení koberce se poruší spodní apretura vláken a dochází k trvalému a nenávratnému poškození – např. vypadávání vlasu, zplstnatění vlasu, zvlnění koberce atd.
Koberce s jemnými vrchními vlákny doporučujeme vysávat na nižší stupeň výkonu, v případě vysávání na vyšší výkon dochází k uvolňování a vytrhávání vláken.

Informace o odstraňování skvrn uvedené výše jsou pouze všeobecné, vždy se řiďte postupem uvedeném na konkrétním čisticím přípravku. Za vzniklé škody způsobené nesprávným použitím nenese firma Koberce BRENO žádnou odpovědnost.

Robotické vysavače jsou určeny téměř výhradně na hladké typy podlah. To znamená, že budou účinné hlavně na dřevěných, PVC, vinylových, laminátových podlahách, jakož i na linoleu, dlažbě, korku, či marmoleu. Koberce vysávají výkonnější robotické vysavače (s lepším náhonem, turbo funkcí, odolnějšími kartáči), a to také jen pokud je koberec nízký (s krátkým vlasem). Pokud vlastníte koberec s výšším vlasem či kusový koberec, v žádném případě nenechávejte robotický vysavač bez dozoru, mohl by nenávratně poničit jak koberec, tak sebe.

Koberce vždy pokládejte na rovnou, suchou a hladkou plochu. Pokud koberec klouže, položte jej na protiskluznou podložku, která zamezí pohybu koberce po podkladu.

Návod na čištění a údržbu lze stáhnout zde: stáhnout návod (105 kB).