Údržba a čištění vlněných koberců

Vlastnosti vlněného koberce:

Přírodní vlákno - střižní vlna dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vnitřního vzduchu ji opět předává zpět do ovzduší. Přirozenou vlastností kvalitní střižní vlny je obsah tuku, který částečně odpuzuje nečistoty a vlhkost a dává vlasu elastičnost.

Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas. Při běžném použití a správné údržbě po 3 - 4 měsících přestane. Jedná se o vlastnost vlněné příze, v žádném případě se nejedná o vadu koberce.

Péče o vlněný koberec:
 1. Dlouhou životnost vašeho vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba.
 2. Podklad pod kobercem má být plochý, rovný a zcela suchý. Nerovnosti by se časem do koberce obtiskly a vlhko rozvíjí vytváření plísní.
 3. Koberec nezatěžujte velmi těžkým nábytkem. Na nohy židlí a stolů připevněte ochranné podložky.
 4. Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s pokojovými květinami, které zaléváte. Může dojít k nevratnému poškození vlasu koberce, zpuchření vláken pod kořenáči nebo vytvoření plísně.
 5. Koberec nikdy neklepejte na klepadle. Části koberce ležící na hraně se mohou popotahováním a klepáním poškodit a může docházet k uvolňování uzlů.
 6. Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, může docházet ke změnám barev.
 7. Pod kusový vlněný koberec používejte podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho klouzání.
 8. U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče, které by mohly koberec poškodit.
Odstraňování skvrn:
 1. Používejte prostředky určené pro čištění vlny. Nepoužívejte čističe pro koberce ze syntetických materiálů, vlněné koberce mohou nevratně poškodit.
 2. Tekutou nečistotu pouze odsajte čistou textilií, koberec nikdy netřete.
 3. Prostředek na čištění vždy nanášejte od okraje skvrny do jejího středu, skvrna se tak nezvětšuje. Několik minut nechte působit a odsajte.
 4. Barevnou stálost při čištění opatrně vyzkoušejte na rubové straně, nebo okraji koberce.
 5. Na znečištění pivem, nebo limonádou použijte slabší roztok octa a čističe na vlnu.
 6. Mastné skvrny a skvrny od bílkovin odstraňte vlažnou mýdlovou vodou, nebo roztokem prostředku na čištění vlny.
 7. Žvýkačku nejprve zmrazte speciálním sprejem, vydrolte a rozmělněte, zbytky nasucho vykartáčujte a vysajte.
 8. Vosk ze svíček odstraňujte velmi opatrně nepříliš horkou žehličkou, kterou přiložíte na piják.
Čištění koberců